czwartek, 22 kwietnia 2010

Negroni*

fot. www.alpha-cook.com

Negroni jest wytrawnym, cechującym się mocną nutą goryczy, drinkiem, którego głównym zadaniem jest stymulować Nasz "pęd ku jedzeniu". Każdy, kto próbował Negroni, stwierdzi, iż jest to znakomity napitek, stymulujący nasze podniebienie i żołądek przed posiłkiem, ale również potrafi ratować spragnione i utrapione ludzkie ciała w dni gorące i parne.
Znakomita część literatury przypisuje autorstwo oryginalnej receptury Negroni florenckiemu hrabiemu, Camillo Negroni. Miał on niejako w 1919 roku w lokalu Caffè Casoni u barmana noszącego godność Fosco Scarselli, zamówić Americano, jednakże uzupełnione odrobiną ginu, a nie wody gazowanej, jak to powinno mieć miejsce. Owy barman wykonał posłusznie posłusznie polecenie swego klienta, dodawszy od siebie jedynie skórę z pomarańczy, jako garnie.
Bardziej prawdopodobny wydaje się jednak scenariusz w którym Camillo Negroni, nadał imię temu drinkowi, gdyż był pierwszą majętną i dobrze rozpoznawaną osobą, regularnie pijącą ten trunek. Nie zmienia to faktu, iż rodzina Negroni ufundowała Negroni Distillerie w Treviso w której to produkowano gotowy już drink Negroni pod nazwą Antico Negroni 1919.

Co?
Gin - 20 ml
Campari - 20 ml
słodki czerwony vermouth - 20 ml
woda gazowana - splash (opcjonalnie)

Jak?
Wlewamy wszystkie składniki do szklanki typu old fashioned (short glass) i mieszamy delikatnie. Garnirujemy plastrem pomarańczy i dodajemy mieszadełko.

Kiedy?
Przed posiłkiem, po posiłku, wieczorem, w zimne dni w w gorące... No, Drodzy Czytelnicy i Drogie Czytelniczki, nie będę ukrywał, iż Negroni, to jeden z moich ulubionych drinków.

Rada:
Osobiście nie stosuję plastra pomarańczy, tylko solidny kawałek skórki pomarańczowej z której wyciskam olejki nad szklanką i mocno aromatyzuję nią rant szkła (przecieram zewnętrzną stroną skórki po całej krawędzi szklanki). Negroni staje się wtedy "żywsze", a delikatna owocowość dodaje mu uroku.

*Standard IBA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  © Blogger templates ProBlogger Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP