wtorek, 20 kwietnia 2010

Manhattan cocktail*

(fot. i.ehow.com)

Podobnie jak w wypadku Martini, jest wiele wariacji na temat tego cocktailu. Manhattan jest posądzany o bycie pierwszym cocktailem w którym użyto wermutu jako dodatku smakowego.
W wypadku Manhattan cocktail należy dodać, iż prawdziwy winien być przygotowany wyłącznie na amerykańskiej rye whiskey, czyli w Polsce prawie nieosiągalnej. Ale co klasyk, to klasyk. Czekając na zmiany i poprawę sytuacji w naszych sklepach z alkoholami, możemy marzyć jak fenomenalnie musi smakować prawdziwy Manhattan.

Co?
Rye/Canadian whiskey - 50 ml
vermouth rosso - 20 ml
Angostura bitters - 1-2 dash'e
Maraschino cherry - 1 sztuka (do garnie)

Jak?
Dokładnie wymieszać w szklanicy barmańskiej i przecedzić zawartość do dobrze schłodzonego kieliszka cocktailowego. Na rancie "położyć" czereśnię Maraschino. Można ją również wrzucić do środka. I to tyle. Proste i piękne zarazem. Ideał.

Kiedy?
Zawsze. Jest to jeden z moich typów na cocktail wszech czasów. Byłbym o wiele bardziej szczęśliwym człowiekiem - pewnie alkoholikiem, ale mimo wszystko szczęśliwym - gdybym mógł zaczynać i kończyć dzień od tej pozycji. Cieszmy się!!!


Rada:
Bardzo popularne obecnie jest używanie Bourbon'u zamiast whisky wymienionych w standardowej recepturze. Mając na uwadze dostępność poszczególnych alkoholi wydaje się, iż jest to racjonalne udogodnienie.

Wariacje
(wykonanie niezmienne):

Manhattan Dry*
Co?
Rye/Canadian whiskey - 50 ml
vermouth dry - 20 ml
Angostura bitters - 1-2 dash'e
lemon twist - 1 sztuka (do garnie)


Manhattan Medium*
Co?
Rye/Canadian whiskey - 50 ml
vermouth dry - 10 ml
vermouth rosso 10 ml
Angostura bitters - 1-2 dash'e
lemon twist,
maraschino cherry - po 1 sztuce (do garnie)


*Standard IBA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  © Blogger templates ProBlogger Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP