niedziela, 21 marca 2010

Korek, czy nakrętka?

Od pewnego czasu, my - nabywcy wina, stajemy przed wyborem: Korek, czy nakrętka? Odpowiedź na to pytanie jest trudna i polega na odwoływaniu się do różnych systemów wartościowania. Żeby nie gmatwać i uniknąć tworzenia niezliczonej ilości zdań wielokrotnie złożonych, podzielę niniejszą wypowiedź właśnie pod kątem owych systemów wartościowania:
1. Estetyka
Każdy z nas widzi różnicę w wyglądzie butelek korkowanych i zamkniętych korkiem. Butelka zamknięta nakrętką jawi się jako coś urągającego estetyce, wymykającego się przyjętym wyobrażeniom łączącym wino i jego opakowanie. Sama nakrętka jest niczym trampki przy smokingu - czymś nieprzystającym, obelżywym, świadczącym o braku gustu i podstawowego zmysłu estetyki. Butelka korkowana, nawet korkiem sylikonowym, zachowuje pewien wdzięk, urok, łechta nasz zmysł wzroku, a czasami pozwala wręcz na zachwyt. Również po otwarciu i pozostawieniu owych zamknięć samym sobie, wygląd korka nie odstrasza, może nawet intrygować, natomiast nakrętka pozostaje nakrętką, nie ważne, czy po winie, czy po Coca-Coli.
Zdecydowana przewaga korka.
2. Przyzwyczajenie, sentyment, tradycja
Większość osób wybierając wino, kieruje swój wzrok jedynie na wina zamykane korkiem. Spowodowane jest to swego rodzaju sentymentem, przyzwyczajeniem do butelek zamykanych w ten sposób. Wino, czy tego chcemy, czy też nie, kojarzy nam się z korkiem. Lubimy oglądać kelnera stosującego się do zawiłych zasad otwierania wina, których jednym z najważniejszych punktów jest wyciąganie korka. Sami również cieszymy się, mając okazję pomęczyć się chwilę z winem przed jego spożyciem. Nakrętka nie jest nam wstanie dać tyle ekscytacji przy otwieraniu wina. Nie ma pytań: Czy złamie się? Czy jest ukruszona? Czy uda mi się ją wyciągnąć? Nie mamy okazji celebrować otwierania wina, a dla wielu z nas jest to wyjątkowo ważne. Można zastosować tu hiperbolę do ślubu: Wszystko dokonuje się poprzez podpisanie dokumentów, a mimo to zachowujemy, w mniejszym lub większym stopniu, cała magiczną otoczkę. Producenci win przeprowadzali badania, które jasno wykazywały, iż większość osób nie wyobraża sobie wina bez korka.
Punkt dla korka.
3. Pragnienie luksusu
Każdy z nas świadomie lub nieświadomie poszukuje dóbr luksusowych. Również w wypadku win kierujemy się prestiżem danego produktu, nawet jeśli spożywamy go sami w zaciszu domowym.
Tu również punktuje korek.
4. Wygoda, ergonomia
Pierwszy punkt dla nakrętki
5. Cena
W wypadku dobrej jakości korków, nakrętkami różnica potrafi być wręcz ogromna. Nakrętka jak wiemy to grosze, cenciki nie wpływające na cenę wina, natomiast dobry korek to koszt rzędu 2-3 euro. Zdziwieni? A jednak, to prawda. Popyt na korek zdecydowanie przewyższa jego podaż co w znacznym stopniu przekłada się na jego cenę. Ale w takim razie, co z innymi, tańszymi korkami?
O tym w następnym punkcie...
Nakrętka górą
6. Wpływ na wino i jego jakość
Najpierw statystyka:
- wadliwe wina zamknięte korkiem - 5-8 %
- wadliwe wina zamknięta nakrętką - 1-2 %
Każdy z nas słyszał, że wino może być "korkowe". Nie każdy jednak wie, iż jest to tylko jedna z wad jakiej wino może się nabawić, będąc zamkniętym korkiem. Pleśń i idący za tym, w większości win niewłaściwy, posmak "grzyba", zwietrzałe wino (niestety, ale wina, zwłaszcza w Polsce, są permanentnie źle przechowywane, co prowadzi do wyschnięcia korka i przyśpieszonego utleniania wina; również korki sylikonowe mają tendencję do nietrzymania szczelności po 2-3 latach od butelkowania), lekki posmak kleju (jest on stosowany w tańszych korkach mielonych i tzw. mieszanych).
Nakrętki przede wszystkim znacznie lepiej trzymają szczelność, a ponadto nie wchodzą w żadne reakcje z winem.
Zdecydowana przewaga nakrętek.
Podsumowanie:
Ja również większą estymą darze wina zamykane korkiem, a jako były pracownik gastronomi, otwieranie traktuje niczym swego rodzaju fetysz. Nauczyłem się jednak, aby nie lekceważyć "win z nakrętką". Miałem okazję pić kilka trunków, które, mimo swych nakrętek, zdawały onieśmielać się pijącego je osobnika. Mimo wszystko chodzi tak naprawdę o to co jest wewnątrz butelki, o trunek na który z oddaniem pracuje rzesza ludzi, o płyn poruszający wyobraźnie milionów. Smacznego...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  © Blogger templates ProBlogger Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP