wtorek, 5 maja 2009

Głupoty i banialuki

Gazeta Wyborcza donosi, iż największy na świecie producent korków, Amorim Corticeira, wydał wojnę nakrętkom, coraz częściej zamykającym butelki win i wypierającym produkt powyższej firmy.
Nawiązuje do tego artykułu jedynie ze względu na, zawarty w nim cały pakiet informacji nieścisłych i niemerytorycznych. Czytając ten tekst odniosłem wrażenie, iż jest on kalką z jakiegoś prospektu reklamowego Amorim Corticeira, a sam autor (Maciej Stasiński) nigdy tak naprawdę nie miał kontaktu z prawdziwym korkiem.
Owszem, fakt, nakrętka wypiera korek i jest to chyba jedyna nieprzeinaczona informacja z tego tekstu. W związku z tym, iż całkiem niedawno stosunkowo wyczerpująco poruszyłem temat pokrewny, odniosę się jedynie do fragmentu wiążącego nakrętki z tanimi winami.
Autor stwierdza, że większość win tanich w Nowym Świecie jest zamykana przy użyciu korków syntetycznych, nakrętek i kapsli. Bardzo proste skojarzenie tanie wina - świętokradzkie zamknięcia, stwarza wrażenie, iż alternatywa dla korków jest drogą błędną i nierozsądną. Przesłanie jest proste: wino powinno być zamykane jedynie korkiem naturalnym.
Co jednak z producentami australijskimi tworzącymi wybitne i często nietanie wina (czytaj powyżej 50Euro za butelkę), które zamykane są przy użyciu nakrętek? Jak odnieść się do cen korków, które, gdyby używać ich do zamykania wszystkich win, bez względu na cenę, podniosłyby ceny win stołowych w krajach winiarski niekiedy dwukrotnie? Czemu nie pojawia się informacja, iż tanie korki, "trzeciego lub czwartego rzutu", są tak niskiej jakości, że, częstokroć, uniemożliwiają normalne otwarcie butelki wina, a sam trunek nader często bywa zoksydowany lub "nieświeży"?
Naprawdę szkoda, że tak poczytne pismo wpuszcza na swoje łamy takie głupoty i wydatnie przyczynia się do jeszcze głębszego pogorszenia stanu wiedzy Polaków o winach. Reagujmy na banialuki dotyczące win wypisywane w prasie, aby kiedyś nie powracały do nas w zwielokrotnionej formie, przyprawiając o ból głowy i frustrację.
Bitwa o wyższość portugalskiego korka nad kapslem - Gazeta Wyborcza
I ładne zdjęcie
Fot. ARMANDO FRANCA ASSOCIATED PRESS za Gazeta.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  © Blogger templates ProBlogger Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP